U odnosu na savjetovanje, psihoterapija je dublji i dugotrajniji proces. Ona omogućuje da zaronite dublje u sebe i osvijestite svoje uobičajene obrasce. Upravo ta svjesnost je prvi korak prema promjeni.
Često je odluka o odlasku na psihoterapiju najteži dio procesa. Međutim, to je prvi pozitivan korak jer pokazuje vašu spremnost da se suočite sa životnim poteškoćama i motiviranost da ih se razriješi. Psihoterapija se temelji na terapijskom odnosu i suradnji između klijenta i terapeuta. Bazirana je na razgovoru uz upotrebu prikladnih terapijskih tehnika. Danas se psihoterapija odvija u ugodnom okruženju gdje klijent i terapeut aktivno rade na rješavanju problema i postizanju cilja. Psihoterapija je proces koji podrazumijeva aktivno sudjelovanje klijenta. Nitko , pa ni psihoterapeut nema čarobni štapić za rješenje problema niti moć da vas promijeni jer jedino vi možete odlučiti i preuzeti odgovornost za promjene. Psihoterapeut je vaš vodič kroz cijeli proces, ali vi ste onaj koji donese odluke. Terapeut, koristeći znanje i iskustvo, pomaže sagledati problem iz različitih perspektiva te vas podržati u preuzimanju odgovornosti i pronalaženju dovoljno dobrih rješenja.
Psihoterapija je korisna ukoliko želite :
- Bolje razumjeti sebe i svoju okolinu
- Naučiti kako postaviti granice i reći NE
- Izgraditi kvalitetnije i intimnije bliske odnose
- Naučiti kako postati autentični
- Kako voljeti i prihvaćati sebe
- Steći nove vještine suočavanja sa stresnim situacijama
- Povećati samopouzdanje i samopoštovanje
- Otkriti što želite
- Brinuti o vlastitim željama i potrebama
- Osloniti se na sebe i naučiti odluke donositi sami za sebe
- Naučiti kako bolje razumjeti ljude oko sebe
Psihoterapija je djelotvorna kod problema anksioznosti, napada panike , osjećaja usamljenosti, tuge, gubitka i dr.
Trajanje psihoterapije ovisi o temi s kojom dolazite na terapiju. Može trajati od nekoliko mjeseci do nekoliko godina .
Susreti se najčešće odvijaju jednom tjedno te traju 60 minuta. Ponekad su mogući rjeđi ili češći susreti ovisno o vašim potrebama i mogućnostima, no za postizanje napretka važan je kontinuitet.
Psihoterapija se može odvijati uživo ili online.
Kako izgleda naš prvi susret
Iako izgleda jednostavno, taj prvi korak je često i najveća kočnica za većinu klijenata. Niste sigurni što reći ? Kako započeti razgovor i predočiti svoj problem, dilemu ili strah ? Sve to možete napisati i sačekati moj odgovor. Rado ću vas poslušati i razumjeti !
Kroz prvi susret ću vas upoznati. Ne bojte se, samo ćemo razgovarati-kao da smo na kavi, a ja ću vas pažljivo slušati. Prikupiti ću osnovne informacije o vama te vas pitati što vas je potaknulo na psihoterapiju. U prvom susretu možete bolje upoznati mene, i ja vas. Možete osjetiti kako se osjećate u razgovoru sa mnom i u terapijskom prostoru te me možete pitati sve što je vezano uz terapijski proces.
Nakon upoznavanja postavit ćemo zajednički terapijski cilj, odrediti korake do njega i odrediti ritam susreta.
U transakcijskoj analizi promjena je mjerljiva obzirom na zajednički dogovoreni cilj. Kada se ostvari dogovoreni cilj, terapijski proces se završava ili se dogovara novi cilj.
Trajanje terapije je individualno i različito od klijenta do klijenta. Ovisi o potrebama, problemima i ciljevima svakog pojedinog klijenta. Kroz zajednički dogovor kreira se plan učestalosti dolazaka i plan terapije.
Za psihoterapijski proces je važan kontinuitet i odluka klijenta da želi promjenu. Psihoterapija nije čarobni štapić već proces koji traje.